Macroclinium bicolor
Synonim: Notylia bicolor Lindley. W 1881 Barbosa-Rodrigues opisał rodzaj Macroclinium, lecz rośliny pierwotnie zaliczone do tego nowego rodzaju zostały później przeniesione do rodzaju Notylia. Przez wiele lat rodzaj Notylia był podzielony na dwie sekcje w oparciu o ich pokrój. W sekcji Macroclinium liście są dwurzędowo ułożone w wachlarz i zachodzą na siebie jak dachówki. Ich złożone podstawy czasem ukrywają małą, spłaszczoną pseudobulwę. W drugiej sekcji, Eunotylia, rośliny mają małą, lecz wyraźną pseudobulwę z pojedynczym płaskim liściem. Dodson (1984) stwierdził, że różnice są wystarczające, aby z każdej sekcji powstał rodzaj, i tak rośliny z sekcji Macroclinium przeniesiono z powrotem do rodzaju Macroclinium, a rośliny z sekcji Eunotylia pozostawiono w rodzaju Notylia.
Występowanie:
Rośliny z dawnego rodzaju Notylia znajdowane były w Meksyku, Gwatemali, Salwadorze i Kostaryce. Jednak rośliny meksykańskie, które pierwotnie występowały pod tą nazwą, obecnie tworzą oddzielny rodzaj. Dressler (1993) podał, że rośliny z Kostaryki, które wcześniej uznawano za Macroclinium bicolor, są właściwie Macroclinium ramonense, z czego wynika, że gatunek ten występuje tylko na terenie Gwatemali i Salwadoru. W Gwatemali rośliny rosną na drzewach w lasach, na wysokości 1460 m. Rośliny znaleziono w kilku miejscach w pobliżu miasta Gwatemala i w kilku innych w tym regionie. W Salwadorze znaleziono je na Cerro Grande de Apaneca na wysokości 1700 m.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 31°C i 5°C. Średnia wilgotność około 80% przez cały rok. Opady od 0 mm w lutym do 264 cm we wrześniu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 22,2/11,1°C w styczniu do 25,0/15,2°C przez całe lato. Okres kwitnienia: Od września do listopada.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Mały epifit sympodialny osiągający 5 cm wysokości.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwy mają długość 0,5-1 cm i szerokość ok. 0,5 cm. Rośliny mogą tworzyć kępy o długości 3,5-10,0 cm. Małe, jajowate pseudobulwy są bocznie spłaszczone i całkowicie zakryte liściowymi osłonkami. Te grube osłonki są gęsto skupione, złożone wzdłuż nerwu środkowego, a na szczycie mają podłużnie złożoną, podobną do liścia blaszkę. Osłonki mają wyraźnie przezroczyste lub prześwitujące obrzeżenia.
Liście:
Liście mają 1,5-5,0 cm długości i 0,4-1,0 cm szerokości. Pojedynczy, eliptyczno-lancetowaty lub podłużno-lancetowaty liść wyrasta z wierzchołka pseudobulwy, a kilka podobnych wyrasta z pochewek przy podstawie pseudobulwy. Ostro zakończone, sztywne i mięsiste liście są sierpowatego kształtu.
Kwiatostan:
Pęd kwiatowy ma 2,5-9,5 cm długości. Szypułka wyrasta u podstawy pseudobulwy. Jest cienka, nitkowata, wzniesiona lub zwisająca, a kwiaty tworzą gęstą kiść na wierzchołkowej połowie. Każdy kwiat wyrasta na nitkowatej, szypułkowatej zalążni o długości 0,8 cm.
Kwiaty:
Liczne. Małe kwiaty mają 1,8 cm długości i wąskie, ostro zakończone płatki obu okółków, które nie otwierają się całkowicie. Płatki obu okółków są białe, ale płatki okółka wewnętrznego mają ciemnopurpurowe plamki. Warżka jest białawo-purpurowa z parą ciemniejszych, purpurowych plamek na tarczce. Podłużno-lancetowate płatki okółka zewnętrznego mają 0,9-1,5 cm długości i 0,1-0,2 cm szerokości poniżej środka. Płatek grzbietowy jest podłużnie wklęsły i zakrzywia się, tworząc rodzaj kapturka nad prętosłupem. Podstawy sierpowatych bocznych płatków zewnętrznych są połączone na długości ok. 0,1 cm. Ukośnie lancetowate płatki okółka wewnętrznego mają 0,8-1,2 cm długości i 0,13-0,15 cm szerokości w pobliżu podstawy. Przy podstawie są skierowane do przodu, osłaniając boki prętosłupa, a następnie zakrzywiają się nieco w dół w kierunku wierzchołka. Warżka jest umocowana do podstawy prętosłupa przy pomocy smukłego, wypukłego i zagiętego pazura, który ma 0,1-0,15 cm długości. Blaszka warżki jest rozłożysta, z kształtu przypomina nieco grot strzały u podstawy i ma małe, nieco rowkowane zgrubienie pomiędzy przypominającymi uszy wyrostkami. Warżka jest podłużna prawie do okolic środka, gdzie rozszerza się nagle, a następnie zwęża w długi, wąski, ostro zakończony wierzchołek, który w połowie ostro zakrzywia się w dół. W sumie warżka ma 0,5-0,9 cm długości i 0,2 cm szerokości w najszerszym miejscu w pobliżu środka. Wyprostowany prętosłup ma 0,4-0,5 cm długości, jest nieco cylindryczny przy podstawie, a jego wierzchołek jest lekko rozdęty.
Tłumaczenie: Mariusz Wójcik |